Kvalita pitnej vody v obci

Na základe odberov pitnej vody má pitná voda v obci nadlimitné hodnoty mangánu.

Kvalita pitnej vody v obci

Obec Kostolná pri Dunaji je prevádzkovateľom verejného vodovodu od roku 2011, kedy prevzala prevádzku od súkromnej spoločnosti AGRO FLS s.r.o., ktorá prevádzkovala studňu a vodovodné rozvody v obci.

Studňa a vodovod boli vybudované v rokoch 1974 - 1976. V roku 2019 obec po prvýkrát investovala do obnovy vodovodnej siete viac ako 30.000 eur na výmenu 10 hydrantov v obci, ktoré boli v havarijnom stave a ktoré tvoria významnú súčasť vodovodnej siete. Na jeseň roku 2020 obec investovala ďalších 25.000 eur zo svojho rozpočtu a s pomocou dotácie z Environmentálneho fondu vo výške 160.000 eur sa nám podarilo kompletne obnoviť a zmodernizovať strojné zariadenie na vodnom zdroji, keďže opakovane dochádzalo k častým výpadkom a citeľne zníženému tlaku v potrubí. Navyše sme systém doplnili o automatický dávkovač chlóru, ktorý dovtedy absentoval a osadili sme bezpečnostný systém. Obnovili sme schátranú budovu vodného zdroja, kompletne sme ohradili hygienické pásmo ochrany vodného zdroja, ktoré bolo v dezolátnom stave a urobili sme nevyhnutné terénne úpravy. Obec žiadala Environmentálny fond o viac peňazí aj pre ďalšiu technológiu na úpravu vody, ale dostali sme len uvedenú sumu.

Obec, ako prevádzkovateľ, má zo zákona robiť pravidelný monitoring kvality pitnej vody, čo obec robí. Námatkovo robí pravidelný monitoring aj Odbor hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava (ďalej aj RÚVZ). Hodnoty nám dlhodobo kolíšu v závislosti od miesta merania a času merania. Zvýšené množstvo mangánu obec zaznamenala aj skôr, ale v zmysle vtedy platnej vyhlášky MZ SR bolo množstvo mangánu v zmysle limitnej hodnoty 200 µg/l, čo súviselo s geologickým podložím, a bol tento limit pripustený aj RÚVZ.

Dňa 19. 5. 2023 nám RÚVZ zaslal mail, v ktorom nás informovali, že na základe ich monitoringu boli zistené nadlimitné hodnoty pre ukazovateľ mangán vo verejnom vodovode v zmysle novej Vyhlášky MZ SR č. 91/2023, ktorá začala byť účinná od 1. 4. 2023 a na základe ktorej je možné uplatňovať limitnú hodnotu 100 µg/l pri výskyte mangánu z geologického podložia. Zároveň nás vyzvali na vyjadrenie, resp. nápravné opatrenia, ktoré máme v pláne realizovať.

24. 5. 2023 obec zaslala RÚVZ odpoveď, v ktorom sme poukázali na to, že o zvýšenom množstve mangánu vieme, ale kým do 31.3.2023 voda vyhovovala, zmenou vyhlášky voda prestala vyhovovať, čo sa nedá zmeniť zo dňa na deň. Poukázali sme tiež na finančnú náročnosť riešenia tohto problému a uistili sme, že obec pripraví projekt vybudovania nového vodného zdroja alebo iného technického riešenia a požiada o dotáciu.

Starosta tento problém komunikuje aj osobne s RÚVZ, ktoré nás informovalo, že podobný problém má viacero obcí na Slovensku, preto sa pripravuje usmernenie na národnej úrovni, ako majú obce postupovať. Podľa aktuálnych informácií z januára 2024 toto usmernenie ešte stále nie je spracované, keďže aj RÚVZ nebolo pripravené na zmenu limitných ukazovateľov v spomenutej novej vyhláške.

Starosta obce na jeseň konzultoval s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (ďalej aj BVS) možnosť pripojenia sa na ich vodovodnú sieť, kontaktovali sme aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú úpravou pitnej vody a konzultujeme možné riešenia aj s projektantmi.

Nateraz nám vychádzajú tieto možnosti:

1. Nový vodný zdroj. Pre tento potrebujeme urobiť prieskumné vrty, na ktoré potrebujeme vytvoriť projektovú dokumentáciu a nechať ju odsúhlasiť príslušnými úradmi. Prieskumné vrty by museli byť niekoľko desiatok metrov hlboké, čo stojí niekoľko tisícov eur, na ktoré nám nikto peniaze nedá. Navyše, obec nevlastní veľa pozemkov, kde by nový zdroj mohol vzniknúť. V podstate ide len o jednu lokalitu, a tak by sme prieskumný vrt mohli urobiť len jeden a bez zaručeného výsledku. Ak by sme nedosiahli kvalitu vody týmto prieskumným vrtom, celá naša snaha a peniaze do toho by vyšli nazmar. Ak by sme narazili na kvalitnú vodu, postavenie nového vodného zdroja s jeho napojením na vodovodnú sieť by sa hýbala rádovo v stovkách tisíc eur.

2. Úprava podzemnej vody. Je tu niekoľko riešení, ktoré si vyžadujú buď vysoké vstupné investície alebo vysoké prevádzkové náklady, keďže odpad z takejto úpravy vody sa považuje za odpad, ktorý musí byť oficiálne zlikvidovaný. Takýto odpad sa nemôže poslať do obyčajnej kanalizácie, ale musí sa likvidovať v takej čistiarni, ktorá takýto odpad likvidovať môže a má kapacitu. Koncom roka sa nám podarilo nakontaktovať aj s firmou, ktorej technológia údajne nevytvára veľké množstvo odpadu, čo si potrebujeme preveriť. Rádovo sa však stále hýbeme v stovkách tisíc eur.

3. Prepojenie s vodovodným systémom BVS. Podľa doterajších vyjadrení BVS by pripadalo do úvahy prepojenie za predpokladu, že by bola vybudovaná prečerpávacia stanica, aby bol garantovaný tlak vody v obecnej sieti. Náklady na vybudovanie by, zrejme, znášala obec. Problém však je, že obec nevlastní pozemok pri mieste prípadného napojenia. Takže okrem nákladov na vybudovanie prečerpávacej stanice je aj problém priestorový. BVS nám navyše bude dodávať len drahšiu vodu, ale neprevezme vady na obecnej vodovodnej sieti.

Od konca jesene obec konzultuje riešenia s odborníkmi a necháva si vypracovávať cenové ponuky na výstavbu a aj prevádzku a hľadá možnosti financovania. O ďalšom postupe budeme informovať.

Dátum vloženia: 26. 1. 2024 11:31
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 1. 2024 11:58